عمل لیزری دیسک کمر: مراقبت‌های بعد از جراحی دیسک ستون فقرات با لیزر

بین مهره های ما، دیسک های بین مهره ای ظریف و پر از ژل قرار دارند که وظیفه ضربه گیری و انعطاف مهره های ستون فقرات را بر عهده دارند. دیسک های بین مهره ای برای اتصال مهره های نخاعی ما و تأثیر جذب بین استخوانهای مجاور ستون فقرات ما عمل می‌کنند. دیسک کمر هنگامی رخ می‌دهد که پوشش بیرونی این دیسک محافظ باز یا ترک برداشته باشد و قسمت داخلی ژله ای آن را داخل کانال ستون فقرات آزاد کند. دیسک پاره شده اغلب به خودی خود فرو می‌ریزد، عصب های اطراف را فشرده کرده و توانایی ستون فقرات در جذب نیروهای فشاری را کاهش می‌دهد. جراحی لیزر ستون فقرات یک انتخاب عالی برای بیمارانی است که از انواع مختلفی از مشکلات ستون فقرات رنج می‌برند. این روش از جراحی با حداقل تهاجم جایگزینی برای روش‌های جراحی منظم در شرایطی که سایر روش‌های درمانی نتایج مطلوب را ایجاد نکرده اند، فراهم می‌کند. تکنیک های لیزری زمان بهبودی سریع تر را با عوارض کمتر ارائه می‌دهند.

اگر علائم شما بعد از درمان های سنتی محافظه کارانه مانند استفاده از گرما یا یخ، استراحت، فیزیوتراپی یا مراقبت کایروپراکتیک کاهش نیابند (یا وخیم تر شوند) ممکن است زمان مشورت با پزشک متخصص فرا رسیده باشد. اگر درد شما با زندگی روزمره تان تداخل دارد، و کیفیت خواب شما را کاهش می‌دهد، یا مانع از رفتن به محل کار شما می شود، گزینه های درمانی بسیاری، از روش های جراحی تا موارد غیر جراحی وجود دارد که می‌تواند درد شما را تسکین دهد. پزشکان متخصص در مطب دکتر حیدریان رویکرد درمانی با حداقل تهاجم و ویژه ای را برای انجام جراحی لیزر ستون فقرات طراحی کرده اند که به منظور به حداقل رساندن صدمات جراحی به بافت‌های اطراف طراحی شده است. این روش نیاز به برش عضلات و رباط ها و بافت های اطراف ناحیه مورد درمان را برطرف می‌کند. این کار باعث کاهش درد و مدت زمان صرف شده برای بهبودی بعد از عمل می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 09211004204 - 09309524654 تماس حاصل فرمایید.

علائم دیسک کمر


علائم دیسک کمر می‌تواند از علائم غیر قابل توجه تا علائم شدید متفاوت باشد. برخی از افراد حتی هرگز متوجه نمی‌شوند که دیسک کمر دارند، در حالی که دیگران درد ناتوان کننده یا محدود کننده‌ای را تجربه می‌کنند. هنگامی که علائم وجود دارد، محل پارگی دیسک اغلب نحوه ظهور علائم را تعیین می‌کند. دیسک های کمر شایع ترین علت درد در ستون فقرات پشت (یا کمر) است، زیرا این ناحیه از تنه، وزن بالای بدن را تحمل می‌کند. با این حال، بیرون زدگی دیسک همچنین می‌تواند در قسمت گردنی (گردن) یا پایین تر از آن و در بخش سینه ای (قسمت میانی پشت) ستون فقرات رخ دهد. صرف نظر از موقعیت آسیب دیدگی ، علائم مشترک هشدار دهنده دیسک کمر شامل موارد زیر است:

 • دردی که با حرکت اندام شما افزایش می‌یابد
 • دردی که با کشش و فشردگی کمر شما افزایش می‌یابد
 • ضعف عضلانی یا التهاب در نزدیکی محل دیسک کمر
 • احساس درد، سوزش یا سوزن شدن در عضلات یا اندام‌ها
 • پیاده روی حتی در مسافت کوتاه درد شما را بیشتر می‌کند
 • ناراحتی که هنگام انجام فعالیت شدید، به صورت نمایی بدتر می شود
 • دردی که به بازوها (رادیکولوپاتی) یا پاها (سیاتیک) منتقل می شود

تشخیص دیسک قبل از عمل 


دیسک کمر یک بیماری نسبتاً شایع است، به خصوص برای بیمارانی که از 65 سال سن بیشتری دارند.

صرف نظر از سن شما: با شروع علائم دیسک کمر، دیدن پزشک برای معاینه بدنی مهم است. منبع درد شما مشخص خواهد شد که شامل بررسی قدرت عضلانی و عملکرد عصب شما خواهد بود. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که کمر خود را با روش های خاصی حرکت دهید و منطقه آسیب دیده را لمس کنید یا نشان دهید. علاوه بر این، پزشک شما سابقه پزشکی خواهد داشت و ممکن است تصویربرداری اشعه ایکس، اسکن MRI، اسکن CT یا دیسکوگرام را انجام دهد.

درمان مناسب مشخص خواهد شد. تعیین روش درمان مناسب بسیار مهم است زیرا که عارضه نهایی دیسک کمر، بی حسی قسمت های تحتانی بدن است، که در صورت از دست دادن احساس در قسمت های پشت پاها ، ران های داخلی و اطراف روده رخ می‌دهد. در حالی که علائم می‌توانند بهبود پیدا کنند، همچنین احتمال بدتر شدن آن‌ها نیز وجود دارد. اگر متوجه شدید که نمی‌توانید مانند گذشته کارهای خود را انجام دهید، وقت آن است که به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

عمل لیزری دیسک کمر 


عمل لیزری دیسک کمر

جراحی با لیزر از پرتوهای خفیف برای ایجاد برش (یا بریدگی) به جای ابزار جراحی استفاده می‌کند. لیزر مخفف تقویت نور توسط تابش ارتقا یافته اشعه (Amplification by the Stimulated Emission of Radiation) است.

بیماران مبتلا به بیماری درد مزمن کمر که ناشی از دیسک کمر است، جایی که عمل جراحی باز روش درمانی توصیه شده نمی‌باشد، اغلب کاندیداهای خوبی برای جراحی لیزر هستند. در مواردی که ممکن است چندین برش لازم باشد یا چندین مهره تحت تأثیر قرار گرفته باشد، لیزر ممکن است انتخاب مناسبی برای درمان نباشد.

جراحی منظم نخاعی شامل برش هایی است که توسط اسکالپ ها یا سایر ابزارهای جراحی ایجاد می شود. برای دسترسی به مناطق مشکل دار، باید بافت های عضلانی از ستون فقرات جدا شود. جراحی لیزر نیاز به چندین برش بزرگ و دستکاری یا جابجایی بافت اطراف ستون فقرات را از بین می‌برد.

کاربرد عمل دیسک کمر : عمل لیزری دیسک 


بسیاری از بیماری ها را که شامل تنگی نخاع و فورامینال، سیاتیک، بیماری مفاصل فاست، دیسک های شکسته یا بیرون زده، اعصاب فشرده شده و تشکیل بافت اسکار می‌باشد، می‌توان با عمل جراحی لیزر درمان کرد. در گردن می‌توان از عمل جراحی لیزر برای درمان برآمدگی یا پارگی دیسک های گردنی، دیسک های کمر و نوریتیس براشیال (brachial neuritis) استفاده کرد.

از جراحی لیزر همچنین می‌توان برای جایگزینی دیسک مصنوعی استفاده کرد. تعویض دیسک به جای اینکه آن را فیوز کنید، به بخش اجازه می‌دهد تا از طریق یک روش سرپایی با حداقل تهاجم و به صورت سرپایی انعطاف پذیری را حفظ کند. فیوژن حرکت را برطرف می‌کند، که می‌تواند استرس و سایش بیشتری را بر روی دیسک های مجاور ایجاد کند. تعویض دیسک گردنی معمولاً در دیسک های C3 تا C7 استفاده می شود.

برداشتن رشد (یا خار های استخوانی نخاع) و رفع فشار دیسک باعث کاهش فشار بر روی نواحی نخاعی و اعصاب و بافت های اطراف آن می شود. این تکنیک های لیزر را می‌توان در طول ستون فقرات، از جمله قسمت فوقانی تا میانی پشت (یا ناحیه سینه) استفاده کرد. در قسمت تحتانی کمر (یا قسمت پایین ستون فقرات کمر)، جراحی لیزر می‌تواند مواردی مثل پارگی، برآمدگی یا بیرون زدگی دیسک ها و همچنین رادیکولیت و رادیکولوپاتی را برطرف نماید.

مزایای عمل دیسک با لیزر


جراحی لیزر مزایای بسیاری برای بیماران دارد. از جمله:

 • تکنیکی با حداقل تهاجم است
 • به طور معمول به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود
 • روند بهبودی سریع تر، و در منزل می‌باشد
 • بدون بستری شدن در بیمارستان است : مجبور نیستید صورتحساب های پر هزینه بیمارستان را پرداخت نمایید
 • فن آوری لیزر تحرک ستون فقرات را حفظ می‌کند: هیچ پیچ یا میله ای در ستون فقرات قرار نمی‌گیرد
 • از دست دادن خون کمتر و کاهش خطر عفونت
 • تنها برش های کوچک یک اینچی در پوست ایجاد می شود
 • استفاده از بی حسی موضعی برای بهبودی سریع‌تر و کاهش خطرات بی‌هوشی
 • درد کمتر در طی روند بهبودی تجربه می شود

روش‌های متداول جراحی ستون فقرات که با فناوری لیزر به روز شده‌اند


دیسککتومی آندوسکوپیک (Endoscopic discectomy) نوعی لامینکتومی (laminectomy) است که از فناوری لیزر برای دستیابی به نتایج بهتر استفاده می‌کند. این روش در از بین بردن مواد دیسک آسیب دیده در قسمت تحتانی کمر و گردن مفید است. با درمان آندوسکوپی، هیچ گونه آسیب عضلانی یا شکستگی استخوان ایجاد نمی‌شود. تصویربرداری با اشعه ایکس و فیلم برای هدایت یک کاوشگر به مناطق دیسک استفاده می شود.

برای تصویربرداری و جراحی یک لوله کوچک در ستون فقرات وارد می شود و در نتیجه نیاز به برش عضلات و بافت ها از بین می رود. بخش هایی از دیسک های بیرون زده قابل جدا شدن هستند و با درمان های لیزر می‌توان برآمدگی های کوچک یا پارگی را ترمیم کرد. لیزر مواد را از بین می‌برد و دیسک را برای از بین بردن مواد نشت یافته ای که می‌توانند اعصاب اطراف را تحت فشار قرار دهد، تقویت می‌کند.

روش‌های دیگری که از طریق فناوری لیزر قابل انجام است شامل موارد زیر است:

 • نوکلئوپلاستی دیسک گردنی پارکوتانوس (Percutaneous cervical disc nucleoplasty) یک گزینه دیگر برای تسکین علائم دیسک کمر است. در این روش، یک لوله کوچک در دیسک آسیب دیده وارد می شود تا پروب محل دارای مواد اضافی را شناسایی نماید. فقط مقدار محدودی این مواد برداشته می شود که باعث می شود حالت بیرون زدگی دیسک جمع شود و ستون فقرات در حالی که فشار داخل دیسک را کاهش می‌دهد پایدار بماند.
 • دیسکوپلاستی لیزری پارکوتانوس از پالس های لیزر برای گرم کردن ناحیه بیرون زده دیسک و کوچک کردن دیواره های خارجی آن استفاده می‌کند. این کار باعث می شود بیرون زدگی و فشار موجود بر روی دیسک تسکین یابد، و اجازه می‌دهد تا به عملکرد مناسب خود برگردد. این روش لیزر همچنین از یک لوله نازک برای هدایت نور به ناحیه تحت درمان استفاده می‌کند.
 • برداشت مفصل فاست یا ریزوتومی (rhizotomy)، روشی است که از لیزر برای از بین بردن اعصاب آسیب دیده که در حال ارسال سیگنال های درد هستند، استفاده می‌کند. افراد مناسب برای این نوع عمل ها باید یک روند ارزیابی دقیق را طی کنند تا مشخص شود که آیا ریزوتومی راه حل صحیحی برای مشکل آن‌ها است یا خیر.

مراقبت‌های بعد از عمل دیسک: لیزر دیسک  


گوش دادن به دستورالعمل های پزشک برای بهبودی سریع تر و راحت تر بعد از عمل، دستورالعمل شماره یک برای کاهش زمان بهبودی بعد از جراحی لیزر است. قبل از عمل، پزشک شما برنامه ریکاوری شما را به طور دقیق تشریح می‌کند، و در این برنامه انتظارات واقع بینانه برای کنترل درد و بازگشت به فعالیت های عادی را برای شما تشریح می نماید. اگرچه برخی از محدودیت ها ممکن است سنگین به نظر برسند، به خود بیش از آنچه پزشک توصیه می‌کند فشار وارد نکنید. این توصیه ها به گونه ای طراحی شده اند که به بدن شما زمان لازم برای بهبودی صحیح را می‌دهد.

پزشک شما قصد دارد استراحت زیادی را توصیه کند، که می‌تواند برای افرادی که به فعالیت بدنی عادت دارند ناامید کننده باشد. به خود یادآوری کنید که بهبودی مثمر ثمر است، اما ممکن است مانند آن نباشد. توصیه های پزشک شما شامل دستورالعمل های خاص دارویی نیز خواهد بود. مطمئن باشید که می‌دانید برای کنترل درد چه داروهایی را مصرف خواهید کرد و چند بار نیاز به مصرف آن‌ها دارید. اگر قصد دارید یک دوست، فرزند یا همسر در هنگام بهبودی به شما کمک کنند، می‌تواند مفید باشد که آن‌ها را از برنامه درمانی خود مطلع کنید تا آن‌ها به شما در ادامه مسیر کمک کنند.

به یاد داشته باشید که بهبودی یک روند تدریجی است. بسیاری از بیماران به دنبال عمل جراحی دچار افت عاطفی می‌شوند زیرا محدودیت در فعالیت و بالا رفتن میزان بی‌تحرکی برای بهبودی می‌تواند ناامید کننده باشد. به راحتی می‌توان آن احساسات را کنترل نمود، اما یک تلاش آگاهانه برای تمرکز روی چیزهای دیگر انجام دهید. پیروزی های کوچک را جشن بگیرید، مانند کاهش تدریجی درد و افزایش سطح انرژی. یک طرز فکر مثبت و هدف گرا می‌تواند کمک شایانی در دوره بهبودی شما کند.

تعهد به فیزیوتراپی 

جراحی آخرین مرحله برای رفع کمردرد نیست. به دنبال عمل جراحی، حداقل چند هفته تمرین فیزیکی خواهید کرد. فیزیوتراپی به گونه ای طراحی شده است که به بدن شما کمک می‌کند تا به بهبود بهینه برسد، اما می‌تواند بسیار مشکل باشد. به خودتان فشار بیاورید تا حد ممکن از تمام دستورالعمل های درمانگر خود پیروی کنید. این کار می‌تواند به سرعت قابل توجهی در بهبودی شما کمک کند.

فیزیوتراپی به احتمال زیاد روی عضلات اطراف محل آسیب و محل عمل تمرکز داشته باشد. تمریناتی که پزشک شما انجام داده است ثبات بیشتری را در منطقه ایجاد می‌کند و به جلوگیری از مشکلات آینده کمک می‌کند.

هرچند که شما و پزشک متخصص بخشی از روش‌های درمانی تان را متوقف می‌کنید، درمان فیزیوتراپی هرگز متوقف نخواهد شد. پزشک درمانی شما را برای انجام کارهایی به خانه می‌فرستد و مهم است که این فعالیت ها را در خانه پیگیری کنید.

سعی کنید بر روی عادت‌های سالم تمرکز داشته باشید 

در حالی که شما در حال بهبودی هستید، می‌توانید وسوسه شوید که غذای آشغال و سایر عادت های بد خود را ادامه دهید. این دلهره ها ممکن است باعث شود در کوتاه مدت احساس بهتری داشته باشید اما به احتمال زیاد مانع بهبود شما می‌شوند. در اینجا چند عادت سالم بعد از عمل وجود دارد که با پیروی از آن‌ها تا حدود زیادی می‌توانید به روند بهبودی خود کمک کرده باشید.

 • رژیم غذایی سالم. در طول زمان بهبودی، بدن شما برای تأمین بهبودی خود به کالری اضافی نیاز دارد، اما این کالری های اضافی نیازی به تهیه غذاهای چرب و شیرینی ها ندارد. در عوض، روی میوه و سبزیجات تازه، غلات، غذاهایی که پروتئین زیادی دارند و سایر گزینه های مغذی تمرکز کنید. اگر پزشک به شما توصیه کرد می‌توانید مکمل ها و ویتامین ها را مصرف کنید و اگر مشکل دارید کالری اضافی را وارد رژیم خود کنید، ژله و اسموتی پروتئین را وارد رژیم غذایی خود کنید. همچنین مرطوب نگه داشتن بدن و نوشیدن آب بسیار مهم است.
 • سیگار کشیدن ممنوع. سیگار کشیدن برای همه افراد عادت سالمی نیست و این کار خصوصاً هنگام بهبودی از جراحی صادق است. اگر سیگاری هستید، سعی کنید در دوران نقاهت از سیگار خودداری کنید. نیکوتین می‌تواند سرعت بهبودی استخوان‌های شما را کند کند. به همین ترتیب، از نوشیدن زیاد خودداری کنید. الکل می‌تواند با داروهای درد مورد نیاز برای انجام عمل بعد از جراحی تعامل خطرناکی داشته باشد.
 • به برنامه خواب خود پایبند باشید. برای بهبودی سریع به مقدار کافی خواب نیاز دارید. رسیدن به این مسئله با ناراحتی که ممکن است تجربه کنید بسیار دشوار است اما سعی کنید یک برنامه خواب بسازید و به آن وفادار باشید. اگر احساس می‌کنید در وسط روز خوابتان می‌آید، سعی کنید ذهن خود را با نوعی سرگرمی منحرف کنید. این کار باعث می شود هنگام شب خواب راحت تری داشته باشید.
 • ورزش. در مورد تمرینات مناسب با پزشک و فیزیوتراپ خود مشورت کنید که می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. این عادت همچنین پس از بهبودی خوب است. ورزش منظم می‌تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند، که برای جلوگیری از مشکلات کمر در آینده بسیار حیاتی است.
 • روی وضعیت خوب بدنی تمرکز کنید. وضعیت بدنی خوب می‌تواند در جلوگیری از ناراحتی در طول بهبودی به شما کمک کند و به شما در رسیدن به تراز صحیح ستون فقرات کمک می‌کند. سعی کنید موقع استراحت، موقعیت بدنی خود را به طور مرتب تغییر دهید تا به شما یادآوری کند تا وضعیت خوبی را حفظ کند. همچنین می‌توانید بالش های پشتی کمکی را برای کمک به وضعیت خود داشته باشید.

هزینه های جراحی لیزر ستون فقرات 


اگر مشکل ستون فقرات دارید که به گزینه های دیگر درمانی پاسخ نداده، ممکن است عمل جراحی لیزر ستون فقرات برای شما مناسب باشد. هنگامی که شما در حال جراحی لیزر ستون فقرات هستید، یک سؤال که احتمالاً پیش می‌آید هزینه احتمالی درمان است. هزینه جراحی لیزر ستون فقرات با توجه به عوامل مختلفی از موارد مختلف متفاوت است، از جمله:

 • پزشک - بعضی از پزشکان تلاش می‌کنند تا هزینه های خود را به حداقل برسانند و پس انداز آن را به مشتری منتقل کنند، در حالی که برخی دیگر کمتر به هزینه پایین اختصاص می‌دهند.
 • هزینه های محل زندگی - هزینه های درمان در مناطقی که هزینه زندگی بالاتری دارند، بیشتر است.
 • جراحی چقدر گسترده است - اگر جراحی باید گسترده تر باشد، به عنوان مثال اگر چندین دیسک یا چندین قسمت از یک دیسک تحت تأثیر قرار گیرد، احتمالاً هزینه آن بیشتر است.
 • نوسانات بازار - نوسانات در هزینه داروها و مواد می‌تواند هزینه عمل جراحی را تغییر داده و باعث افزایش یا پایین تر شدن قیمت آن شود.