اوزون دیسک : بهبودی و کاهش درد ناشی از دیسک ستون فقرات با گاز اوزون

استخوان‌ها (مهره‌ها) ستون فقرات را در کمر شما تشکیل می‌دهند و در بین هر کدام از آن‌ها دیسک های کوچک و اسفنجی قرار دارد که مانع از ساییدگی دو استخوان با یکدیگر می‌شود. وقتی این دیسک ها سالم هستند، به عنوان کمک فنر برای ستون فقرات عمل می‌کنند و ستون فقرات را منعطف نگه می‌دارند. اما هنگامی که دیسک آسیب می‌بیند، ممکن است برآمده یا باز شود. به این حالت دیسک کمر گفته می‌شود. همچنین ممکن است دیسک دچار لغزش یا پارگی شود. شما در هر قسمت از ستون فقرات خود می‌توانید دیسک کمر داشته باشید. اما بیشتر دیسک های کمر در قسمت تحتانی کمر (دیسک پایین کمر) تأثیر می‌گذارد. برخی از آن‌ها در گردن (دیسک کمر یا دیسک گردن) اتفاق می‌افتد. در اغلب موارد، این موارد می‌توانند در قسمت فوقانی کمر (دیسک کمر در ناحیه توراسیک یا قفسه سینه) باشند. درمان محافظه کارانه برای کمردرد و دیسک کمر مبتنی بر استفاده از داروهای مختلف است، اگرچه در سال های اخیر، روش های درمانی جدیدی از جمله اوزون درمانی نیز برای این بیماری ارائه شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­ی نحوه تزریق اوزون دیسک و یا رزرو نوبت در مطب دکتر حیدریان میتوانید با شماره تلفن‌های 02188866619 - 02188866629 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث ایجاد دیسک کمر می‌شوند؟ 


دیسک های کمر در اثر استفاده و تحلیل دیسک های نخاعی شما ایجاد می‌شود. با گذشت زمان، این دیسک ها محتوا و آب خود را از دست می‌دهند، و خشک تر می‌شوند و در نتیجه مستعد پارگی می‌شوند. برای افراد مسن که انعطاف پذیری خود را از دست داده اند، تغییر ناگهانی در حرکت یا پیچ خوردگی می تواند منجر به پارگی دیسک های شما شود.

این دیسک کمر می تواند ناشی از افزایش سن و از بین رفتن دیسک ها باشد و یا می تواند نتیجه یک فشار یا کشیدگی خاص در کمر شما باشد. افرادی که برای بلند کردن اجسام از پشت خود استفاده می‌کنند می‌توانند به دیسک کمر دچار شوند. چرخش در هنگام بلند کردن می تواند این مسئله را تشدید کند.

  • تصادفات رانندگی و یا تصادفات دوچرخه سواری می تواند باعث ابتلا سریع تر به دیسک کمر شود. به همین دلیل برای افراد مسن بسیار مهم است که مراقب افتادن روی یخ یا راه پله ها باشند.
  • افرادی که دارای اضافه وزن هستند بیشتر از افرادی که وزن سالم خود را حفظ می‌کنند بیشتر در معرض خطر هستند. وزن اضافی باعث می‌شود فشار بیشتری روی دیسک های شما ایجاد شود و کمر شما دچار کشیدگی شود.
  • مشاغل خاص نیز می‌توانند به ایجاد برخی مشکلات مربوط به کمر کمک کنند. افرادی که کار جسمانی شدیدی دارند و خواهان شغل هایی مانند ساخت و ساز و تخریب هستند، مستعد ابتلا به این گونه بیماری ها هستند. بلند کردن، کشیدن، خم شدن و فشار آوردن از همه جهات، افراد را بعدها در معرض خطر ابتلا به مشکلات کمر در زندگی قرار می‌دهد.
  • شما حتی می‌توانید به دلیل سابقه خانوادگی در زمینه مشکلات کمر در معرض خطر باشید. با این موضوع آشنا شوید که در خانواده شما چه افرادی مشکل دارند، بنابراین می‌توانید اکنون اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. شما می‌توانید مسائل مربوط به کمر خود را به آسانی به ارث ببرید همان طور که رنگ چشم خود را به ارث می‌برید.

علائم هشدار دیسک کمر 


در این مقاله سعی ما بر آن شده است تا به طور کامل این علائم را برای شما شرح دهیم. 8 علامت و نشانه رایج در این زمینه برای جستجو وجود دارد.

درد پا 

بسیاری از افراد مبتلا به دیسک کمر مدت طولانی قبل از اینکه متوجه مشکلات کمر خود شوند، متوجه درد پا می‌شوند. اغلب این دو در کنار هم یافت می‌شوند ، در حالی که درد پا ممکن است کمی شدید تر هم باشد.

اگر فهمیدید که درد شما در امتداد عصب سیاتیک شما جریان دارد، باید نظر پزشک را جویا شوید. ممکن است از رادیکولوپاتی (radiculopathy ) یا درد عصب سیاتیک رنج ببرید. یک پزشک می تواند به درستی این مسئله را برای شما تشخیص دهد.

مشکلات عصبی 

اگر دردهای شدید در پاها یا پشت خود مشاهده کرده اید، ممکن است دچار آسیب عصبی شده باشید. این مشکل میتواند یک علامت ناتوان کننده باشد و ممکن است بخواهید در اسرع وقت به دنبال کمک باشید.

هنگامی که درد مانند یک سوزن زدن یا درد تیز احساس می‌شود، کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید و به یک متخصص مراجعه کنید. اگر به طور منظم ورزش می‌کنید، تا زمانی که درد فروکش نکرده، از تمرین کردن برای چند هفته خودداری کنید.

دردی که مکان خود را تغییر می‌دهد 

ممکن است در این آخر هفته یک درد واضح و تیز در قسمت تحتانی کمر خود داشته باشید و در هفته بعد این درد در قسمت پشت ران شما احساس شود. از این علائم آگاه باشید، به خصوص اگر به نظر می‌رسد که این درد در یک طرف از بدن شما و به صورت موضعی باشد.

اگر درد در اطراف ناحیه باسن، ساق پا و یا انگشتان پا احساس می‌شود، ببینید که یک متخصص چه پیشنهادی دارد. ممکن است دیسک کمر داشته باشید.

مسائل عصبی 

دیسک های کمر می‌توانند باعث ایجاد مقدار مشخصی از بی‌حسی در پاها شوند. اگر احساس درد خفیف یا تیز و سوزن زدن دارید، ممکن است در عصب سیاتیک یا دیسک های خود دچار مشکل باشید.

این احساس می تواند در مسیر حرکت عادی شما قرار بگیرد. اگر این اتفاق می‌افتد، به پزشک مراجعه کنید تا ببینید مشکل شما چه می تواند باشد.

افتادگی پا 

اگر تا به حال در مورد افتادگی پا نشنیده اید، تنها نیستید. این یک علامت بسیار خاص مربوط به دیسک کمر است. اگر احساس می‌کنید هنگام پیاده روی برای شما مشکل ناگهانی وجود دارد، ممکن است دچار افت سطح پا شوید. همچنین این مورد با ایجاد مشکل در ایستادن روی گوزک پاهای شما مشخص می‌شود.

درد پایین کمر

به طور عجیبی، درد کمر در هر دیسک کمری وجود ندارد. کمر درد شما ممکن است مانند یک درد خفیف و آهسته باشد. برای جلوگیری از درد ممکن است این مورد باعث ایجاد سفتی یا عدم انعطاف پذیری شود.

برخی اوقات بسته های گرم و سرد می‌توانند به درمان کمر درد کمک کنند. اما اگر احساس اسپاسم عضلانی می‌کنید، اگر می‌توانید روزهای خود را در یک صندلی میز بگذرانید، در یک بستر پشتیبانی شده بنشینید. برای کاهش درد، روی پشت خود و به صورت صاف دراز بکشید و یک بالش را در زیر زانوی خود  قرار دهید.

احساس درد هنگام حرکت کردن 

برای برخی از افراد که از دیسک کمر رنج می‌برند، ممکن است هنگام استراحت یا نشستن در صندلی، به هیچ وجه احساس درد نکنند. اما ممکن است درد پس از طی مسافتی کوتاه، به صورت سریع و ناگهانی بروز یابد. اگر متوجه نیستید که عطسه یا جهش ناگهانی باعث درد می‌شود، با یک متخصص صحبت کنید. متاسفانه، عده ای وجود دارند که وقتی می‌نشینند تا بخندند، شدیدترین درد را تجربه می‌کنند.

درد در هنگام دولا دولا راه رفتن 

مردم هرچه بیشتر و بیشتر روزها و ساعت های خود را در پشت کامپیوتر می‌گذرانند، حتی نشستن در محل کار نیز میتواند باعث درد شود. اگر این علائم را تجربه کنید، ممکن است دچار دیسک کمر شده باشید.

توجه کنید اگر خم شدن در کمر باعث افزایش درد پا می‌شود. در هر زمان ممکن در هنگام نشستن از خم شدن یا قوز کردن به جلو جلوگیری کنید.

پزشک شما ممکن است با مشاهده ی علائم بالا، روند درمان را آغاز کند. یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان شناخته شده برای بیماران مبتلا به دیسک، اوزون تراپی می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه تزریق این تراپی، مزایا و معایب آن قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک شما را برای این درمان مناسب نداند.

مزایای استفاده از اوزون درمانی در مقایسه با درمان‌های سنتی چیست؟ 


مزایای استفاده از اوزون درمانی در مقایسه با درمان‌های سنتی چیست؟

فواید اصلی اوزون درمانی مدولاسیون سیستم ایمنی بدن است. التهاب کاهش یافته که در بیماری‌های خود ایمنی لازم است و سیستم ایمنی بدن برای کمک به مبارزه با عفونت‌ها و سرطان "تنظیم شده" است.

این روش همچنین می تواند به بهبودی بافت بعد از جراحات یا جراحی کمک کند.

امروزه اوزون تراپی به دلیل تأثیر سمی بودن آن بر باکتری ها و ویروس ها، برای استریل کردن اتاق عمل و تجهیزات و همچنین ضد عفونی کردن جکوزی و استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اوزون درمانی بیش از 100 سال است که در حال استفاده مداوم است و دارای ویژگی‌ها و مزایای زیر است:

  • ایمن: اوزون درمانی دارای سابقه ایمنی اثبات شده است. درمان با گاز اوزون عوارض جانبی مانند داروهای تجویزی ندارد، که میتواند باعث صدمات شدید و برگشت ناپذیری به اندام ها و سایر اثرات مضر شود.
  • بدون درد: بیماران مبتلا به رگ‌های ریز می‌توانند تزریق IV مستقیم و بدون درد دریافت کنند.
  • امیدوار کننده: استفاده تجربی از گاز اوزون تزریق شده در ستون فقرات به کاهش درد ناشی از دیسک کمر در درصد قابل توجهی از بیماران کمک می کند. برخی از محققان میگویند که این بیماری در حدود پنج سال می تواند به یک درمان استاندارد تبدیل شود و این امر باعث تحول در درمان درد دیسک می‌شود.
  • مؤثر: درمان جدید اوزون با دوز بالا قادر است تا یک سوم حجم خون بدن را در یک جلسه معالجه کند. مزایای این روش می تواند ماه ها بدون دارو ادامه یابد. درمان جدید با دوز بالا باعث آزادسازی سلول‌های بنیادی از مغز استخوان می‌شود، بنابراین بهبودی سریع را تقویت می‌کند.
  • پیشگیری: اوزون با فشار زیاد و با دوز بالا نیز به عنوان یک درمان پیشگیرانه در نظر گرفته می‌شود. در صورت استفاده متناوب (دو یا سه بار در سال) و با تحریک سیستم ایمنی بدن و رهاسازی سلول‌های بنیادی، این علاقه وجود دارد که این روش بتواند به جلوگیری از بیماری‌ها و ترمیم بافته‌ای سالم کمک کند.

اوزون دیسک 


اوزون دیسک کمر

تکنیک اوزون تراپی در درمان درد کمر و دیسک کمر که شامل تجویز مخلوطی از اکسیژن (O2) و اوزون (O3) است که به عضلات پاراورتبرال (paravertebral ) و یا مستقیماً به دیسک تزریق می‌شود و از آن به عنوان راهنما استفاده می‌شود. مورد دوم، توموگرافی کامپیوتری (CT) است.

این تکنیک مبتنی بر این فرضیه است که منشاء درد می تواند ناشی از مکانیسم های بیوشیمیایی مسمومیت اسیدی عصبی باشد که می تواند تا حدی مستقل از مشکل مکانیکی باشد و به دلیل یک واکنش خود ایمنی، یک واکنش التهابی مزمن ایجاد کرده و یک اسید ایجاد کند. محیط یا وضعیت ایسکمی با توجه به دیسک کمر، منشأ درد به دو مؤلفه اصلی مربوط می‌شود: فشرده سازی مکانیکی به همراه التهاب رادیکولار.

بنابراین، هنگامی که این ماده به عضله پاراورتبرال تزریق می‌شود، میتواند تولید آنزیم های آنتی اکسیدانی را تحریک کند، بنابراین محصولات سمی مسئول التهاب عصب را خنثی می‌کند. علاوه بر این، عمل ضد درد اوزون می تواند باعث کاهش انقباض دفاعی عضلات شود که به صورت انعطاف پذیر برای محافظت از ناحیه اطراف دیسک یا سایر فرایندهای دردناک کمر انجام شود.

این یافته ها نشان می‌دهد که اوزون در صورت تماس با دیسک باعث تخریب ماتریکس خارج سلولی می‌شود که منجر به کاهش و فشرده سازی ریشه های عصبی مجاور می‌شود. بنابراین، شما ممکن است فکر کنید که تزریق داخل دیسک باعث تخریب پلی ساکاریدها در هسته پالپوس می‌شود که با این کار حجم مواد دیسک بیرون زده کاهش یافته و باعث فشرده سازی عصب می‌شود. این امر می تواند همراه با گردش خون بهتر (اکسیژن رسانی به ریشه های عصبی)، کاهش اسید لاکتیک و سایتوکین های التهابی به کاهش درد کمر و سیاتیک منجر شود.

اوزون درمانی چگونه تزریق می‌شود؟


روش های درمانی متفاوت است. تزریق اوزون با فشار بالا (Hyperbaric ozone infusions) شامل اوزون اضافه شده به خون جمع آوری شده در یک بطری تحت فشار ویژه است. خون دارای اوزون به بیمار بازگردانده می‌شود و این عمل تا ده بطری تکرار می‌شود تا در مجموع دو لیتر خون دارای اوزون با فشار بالا در بدن قرار گیرد. تعداد بطری ها را می توان با توجه به شرایط بیمار از سه تا ده بطری در هر جلسه تنظیم کرد. جلسات متعدد در هفته می تواند بدون خطر عوارض جانبی ناخواسته انجام شود. تزریق رکتال و مثانه اوزون را مستقیماً وارد حفره بدن می‌کند که در آن التهاب وجود دارد و برای درمان بیماری کرون ( crohn’s)، کولیت یا سیستیت بینابینی استفاده می‌شود. اوزون درمانی همچنین می تواند به طور چشمگیری درمان موضعی زخم‌ها و سوختگی ها را بهبود بخشد یا با موفقیت بسیار زیاد همراه سازد، که به عنوان پرولوزون شناخته می‌شود و مستقیماً به مفاصل تزریق می‌شود.